Hotline 24/7: +421 904 696 516 SK  

Auto bez vodiča

6. november 2012
Samoriadiace auto je novým fenoménom, ktorý by mal výrazne zasiahnuť do našich životov už v priebehu najbližších rokov.
Automobilový priemysel vstupuje do obdobia najväčších zmien za celú dobu jeho existencie. Kľúčovým bodom éry je auto, ktoré je prostredníctvom mobilných technológií pripojené k internetu, pričom ťažisko inovácií v automobilovom priemysle je posúvané od mechaniky k informačným technológiám.

Samo-riadiace autá, ktoré nepotrebujú vodičov majú potenciál zvýšiť produktivitu, znížiť hlučnosť premávky a výrazne zredukovať počet dopravných nehôd. Okrem väčšej bezpečnosti by autá mohli vzájomne koordinovať svoje trasy, čím by sa zvýšila kapacita cestných sietí, obmedzili zápchy a šetrili pohonné hmoty. Vďaka samo-riadiacim autám by pochopiteľne odpadol stres zo šoférovania, cestujúci by si mohli čítať, surfovať na internete alebo si zdriemnuť. Autá by vyložili pasažierov a potom sa sami zaparkovali. Mohli by tak stáť u zrodu éry zdieľaného vlastníctva automobilov.


Zatiaľ to vyzerá ako sci-fi, ale prevažná časť technológií, ktoré by premenili bežné autá v samoúčinné jednotky už vlastne existuje. Od konca 90.rokov 20.storočia sú už niektoré autá vybavené možnosťou používať adaptívne tempomaty, ktoré pomocou radarového systému monitorujú pozíciu auta pred sebou a automaticky zrýchľujú či spomaľujú. Adaptívne tempomaty, parkovací asistenti a automatické brzdiace systémy sú stále šikovnejšie a rozšírenejšie; a od nich je k plne samostatnému ovládaniu naozaj iba krôčik.
Pokiaľ budú autonómne vozidlá skutočne bezpečnejšie než autá riadené ľuďmi, zákon by mal zakročiť v ich prospech. Niektoré mestá by mohli zakázať manuálne riadenie aby chránili životy a zamedzili zápcham. Nie je pochýb o tom, že autá bez vodičov sú už na ceste. Nie ale úplne jasné, kam nás dovezú.

Viac na: blog.synerta.com
Späť na zoznam noviniek